Skręcenie stawu skokowego

17.06.2017

Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęstszych kontuzji i jednocześnie jedna z najbardziej bagatelizowanych. Nieprawidłowo zrehabilitowana znacznie zwiększa ryzyko ponownego skręcenia kostki, a także może doprowadzić do kontuzji stawu kolanowego czy nawet bólu w odcinku lędźwiowym.

skręcenie-stawu-skokowego.jpg

Jak to się dzieje?

Najczęstszym rodzajem skręcenia stawu skokowego jest tak zwany uraz inwersyjny w trakcie którego dochodzi nadmiernego wygięcia stopy na jej zewnętrzną krawędź. W konsekwencji dochodzi nie tylko do uszkodzenia więzadeł, ale także do nieprawidłowego ułożenia kości skokowej i strzałki, co skutkuje ograniczoną ruchomością stopy. W wyniku urazu, szczególnie u osób, które doznały go kilkukrotnie dochodzi też do osłabienia mięśni całej kończyny dolnej, a w szczególności mięśnia pośladkowego średniego. Nieprawidłowe funkcjonowanie całej kończyny może przyczynić się do powstania kontuzji w sąsiednich stawach np. w kolanie.

Na negatywne konsekwencje skręcenia stawu skokowego narażone są głównie te osoby, które nie poddały się rehabilitacji lub u których zastosowano leczenie polegające na długotrwałym unieruchomieniu (gips, orteza) i w bezruchu.  

Zlecane przez wielu lekarzy unieruchomienie, odciążenie, chłodzenie kończyny i stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych tak naprawdę spowalnia leczenie. Strategie te przede wszystkim pogarszają ukrwienie w  okolicy uszkodzenia a przez to hamują naturalne procesy gojenia. Dodatkowo w wyniku bezruchu już po kilku dniach dochodzi do osłabienia mięśni i pogorszenia czucia głębokiego. 

Pozbycie się dolegliwości bólowych i czas nie powinny być jedynymi wyznacznikami powrotu do aktywności. Pamiętajmy, że ze względu na mechanizm urazu, należy też odtworzyć prawidłową ruchomość i biomechanikę w stawach stopy, poprawić krążenie w obrębie uszkodzonych struktur,  popracować nad siłą mięśniową całej kończyny i tzw. czuciem głębokim.

W Osteo Center rehabilitacje skręconego stawu skokowego zaczynamy już w dobę po urazie. Wczesna mobilizacja, odpowiednie techniki manualne i dobór właściwych ćwiczeń gwarantuje szybszy i bezpieczniejszy powrót do aktywności.