Bieganie - czynniki wpływające na zdolność tkanek do tolerowania obciążenia

23.01.2018

W przypadku jakiejkolwiek kontuzji  oczywiste wydaje się, że szukamy rozwiązania problemu badając i lecząc miejsce urazu. Pamiętajmy jednak, że nasze ciało to całość i na zdolność tkanek do tolerowania obciążenia (a co za tym idzie na jej zdolność regeneracji i wytrzymywaniania obciążeń treningowych) będą miały wpływ różne czynniki nie tylko bezpośrednio związane z miejscem urazu.

Łańcuch kinematyczny

Czynniki wpływające na zdolność tkanek.jpg

Łańcuch kinematyczny - stawy czy mięśnie nie pracują w izolacji, szczególnie w czynnościach tak złożonych jak bieganie pracuje całe nasze ciało, a ruchy w jednym stawie przenoszą się na stawy sąsiadujące, nazywamy to pracą w łańcuchu kinematycznym. Jak to się ma do kontuzji? Otóż w trakcie diagnozowania przyczyny problemu musimy ocenić nie tylko miejsce urazu, ale także inne struktury, które biorą udział w danym ruchu np. w przypadku bólu Achillesa oceniamy, zarówno samo ścięgno, stawy stopy ale także między innymi, jak pracują mięśnie kulszowo-goleniowe oraz pośladkowe, gdyż nieprawidłowe ich funkcjonowanie może doprowadzić do przeciążenia tego ścięgna.

Inne czynniki wewnętrzne

Inne czynniki wewnętrzne - czyli wszystko to dzieje się w Twoim organizmie poza układem ruchu  wyniku Twojego wieku, przyjmowanych leków, czynników metabolicznych czy hormonalnych. Przykładowo zmiany hormonale w czasie menopauzy wpływają negatywnie na zdolność tkanek do znoszenia obciążeń, szczególnie tkanki kostnej, wysokie BMI oraz przyjmowanie niektórych antybiotyków przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia tendinopatii (zmian przeciążeniowych ścięgien).

Mózg i układ nerwowy

Mózg i układ nerwowy - jako nasz układ „sterujący” będzie miał ogromny wpływ na to jak odbieramy bodźce treningowe, może być naszym sprzymierzeńcem jak i wrogiem. Udowodniono na przykład, że problemy z więzadłem rzepki często są powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem kory ruchowej.

Czynniki psychospołeczne - ogromnie ważne, a często mocno lekceważone. Nasz nastrój, motywacja, przekonania a przede wszystkim stres wpływają na nasze zdrowie fizyczne i na procesy leczenia. Z badań wynika, że stres może spowolnić proces gojenia nawet o 60%.

Ból

Ból - może wpływać na wszystkie powyższe czynniki jak i podlegać ich wpływowi. np. może wpłynąć na funkcję mięśni, co będzie zmniejszało ich wytrzymałość na obciążenia, jednocześnie praca danego mięśnia może przyczynić się do zniwelowania dolegliwości bólowych

Przytłoczyła Cię ilość zależności i informacji? Nie przejmuj się, w Osteo center opracowaliśmy system diagnostyki i terapii biegacza, który uwzględnia wszystkie te czynniki, a nawet więcej.

Już teraz możesz zapisać się na analizę biegu (http://osteocenter.pl/analiza-biegu) lub kontrolną wizytę osteopatyczną (http://osteocenter.pl/czym-jest-osteopatia)