Osteo center logo

Bieganie - balans w treningu

Statystyki pokazują, że nawet 60% biegaczy może ulec kontuzji w danym roku treningowym. Najbardziej narażeni na kontuzje są początkujący begacze, ale mniej lub bardziej poważne dolegliwości mogą dotknąć nawet zaprawionych  w bojach zawodników.

Czynników ryzyka kontuzji jest  kilka np. wysokie BMI, czy poprzednie kontuzje. Jednakże aż 60-80% kontuzji biegowych jest spowodowanych błędami treningowymi, czyli zaburzeniem balansu między obciążeniami treningowymi, a zdolnością tkanek do tolerowania tych obciążeń.

 

Na obciążenia trenigowe składa się:

Objętość – czyli jak dużo biegasz?

Intesywność – czyli jak ciężkie są treningi?

Częstotliwość – czyli jak często biegasz?

Typ treningu – czyli np. podbiegi, cross itp.

Inne czynniki takie jak: rodzaj pracy jaką wykonujesz, np. wielogodzinne siedzenie, czy Twoje nawyki ruchowe (np. inne sporty które uprawiasz)

 

Na zdolność tkanek do tolerowania obciążenia składają się:

Siła- a także inne parametry takie jak moc czy wytrzymałość mięsni.

Kontrola motoryczna - czyli zdolność do „sterowania” własnym ciałem i reagowania na bodźce zewnętrzne np. nierówności podłoża

Elastyczność - czyli zakresy ruchomości w poszczególnych stawach biorących udział w biegu

Wrażliwość tkanek - czyli z jakim natężeniem tkanki reagują np. na zmęczenie treningiem,

Biomechanika - czyli sposób poruszania się poszczególnych segmentów ciała

A także, wspomniane już wcześniej,  poprzednie kontuzje, które zwiększają prawdopodobieństwo ponownego urazu, nie tylko w tym samym miejscu, ale ogólnie.

 

W celu zmniejszenia ryzyka urazu musimy więc działać dwutorowo - z jednej strony zmodyfikować obciążenia treningowe z drugiej zwiększyć zdolność tkanek do tolerowania obciążenia przez zastosowanie odpowiedniego treningu.

Co może wpływać na zdolność tkanek do tolerowania obciążenia i jak ją poprawić?Jak ustrzec się przed błędami treningowymi? O tym w kolejnych postach z tej serii…..

 

W Osteo Center zajmujemy się analizą i optymalizacją biegu. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj- analiza biegu